Ankara 12/19 °C
İstanbul 15/19 °C
İzmir 14/24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liselere Kayıt İnternetten Yapılabilecek
Sınavsız öğrenci alan liselerde kayıtlar bu yıl ülke genelinde internet üzerinden yapılacak.
28 Mayıs 2008 Çarşamba 16:44
Sınavsız öğrenci alan liselerde kayıtlar bu yıl ülke genelinde internet üzerinden yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, e-kayıt sisteminin geçen yıl 16 ilde uygulandığını ve büyük başarı sağladığını kaydederek, uygulama ile öğrencilerin kendi semtlerindeki okullara yerleştirileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzası ile yayınlanan genelgede, 2007-2008 eğitim döneminde Büyükşehir statüsündeki 16 ilde e-kayıt sistemi ile kayıtların alındığı ve başarı sağladığı belirtildi. Çelik, e-kayıt sisteminde başarı sağlandığı için sınavsız kayıt alan tüm liselerde 9. sınıflara kayıt yaptıran öğrencilerin internet üzerinden kayıt yaptırabileceğini açıkladı.


ÖĞRENCİLER KENDİ SEMTLERİNDEKİ OKULLARA YERLEŞTİRİLECEK


Çelik, uygulama ile öğrencilerin kendi semtlerindeki okullara yerleştirileceğini ve ulaşımda zaman tasarrufu sağlanacağını bildirdi. Uygulamanın hayata geçmesi için milli eğitim müdürlükleri bünyesinde "Okul Yerleştirme Komisyonları"nın kurulacağını anlatan Çelik, okulların tanıtımının da her okulun kendi internet sitesinden yapılacağını kaydetti. Çelik, sınıf mevcutlarının imkanlar dahilinde 40"ı aşmayacak şekilde planlanacağını duyururken, aday kayıtlarının 1-29 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacağını bildirdi.

Bakan Çelik, meslek liselerine kayıtlarda ise adayların 10 okul yazabileceğini belirtirken, başvuruların kontenjandan yüksek olması halinde sıralamanın diploma notu önceliğine göre yapılacağını ifade etti. Çelik, okullarda kontenjan yetmemesi halinde ise bazı okulların ikili eğitime geçirileceğini söyledi. Kayıt sonuçları ise en geç 3 Eylül 2008"de açıklanmış olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
FOTO GALERİ
DÜNDEN KALANLAR
DOLAR
2,6645
EURO
2,9210
ALTIN
101,787
IMKB
80.549
Gazete Başlıkları