Ankara 12/19 °C
İstanbul 16/21 °C
İzmir 17/24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkale Zaferinin 95. Yılı
Çanakkale Zaferinin 95. yılı etkinliklerle kutlandı.
18 Mart 2010 Perşembe 14:48
Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, "Çanakkale ruhu, savaşta, farklı kimlikleriyle, cephedekilerle, cephe gerisindekilerle, ordusuyla, milletiyle bir bütün halinde, düşmana karşı sıradağlar gibi dimdik durmayı, şairin (Dünyaya veda ettik atıldık dolu dizgin/En son koşumuzdur bu asırlarca bilinsin) mısralarıyla ardına bakmadan şehadete yürümeyi ifade etti" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın da katıldığı törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı"nın okunmasının ardından, "Çanakkale Geçilmez" yazılı altın madalya takılan Türk bayrağı göndere çekildi.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, törende yaptığı konuşmada, uğruna çok ağır bedel ödenen bu topraklara gelenlere teşekkür etti.

Binlerce yıl geçmişe uzanan tarihimizin nice zaferlerle süslü olduğunu vurgulayan Atalık, Nusrat Mayın Gemisiyle, Muavenet-i Milliye Muhribiyle, topçusuyla kazanılan Çanakkale Deniz Zaferi"nin, bu zaferler zincirinin son halkalarından birisi olduğunu söyledi.

Atalık, şöyle devam etti:

"Bugün aynı zamanda Şehitler Günü"dür. (İleri atılıp sellercesine, Göğsünden vurulup tam ercesine. Bir gül bahçesine girercesine. Şu kara toprağa girenlerin) günüdür.

Mehmetçik, yıkılmakta olan bir imparatorluğun külleri arasında, kahraman bir milletin varlığını bir kez daha ispat etti. Dünya coğrafyasını değiştirmek üzere gelen işgalci güçlere karşı ecdadımız kanıyla, canıyla amansız bir vatan müdafaası verdi.

Bu savaşta Çanakkale"nin geçilmesi, Osmanlı İmparatorluğu"nun dağılması demekti. O günlerde cepheyi ziyaret eden bir şair bunu şöyle ifade etmiştir: İstanbul"un, memleketin ümitleri bütün sizde, Şark"ın, Garb"ın istikbali bugün sizin elinizde."

Çanakkale ruhu


Vali Atalık, Mehmetçiğin Çanakkale"ye, İzmir"den, Van"dan, Trabzon"dan, Mersin"den, Osmanlı coğrafyasının her yöresinden tereddütsüz geldiğini, birbiriyle dost, arkadaş, kardeş olduğunu belirterek, "Cephedekiler gibi, cephe gerisindekiler de aynı hedefte birleşti. Bu, "Çanakkale Ruhu" diye tarihe geçti. Çanakkale ruhu, savaşta, farklı kimlikleriyle, cephedekilerle, cephe gerisindekilerle, ordusuyla, milletiyle bir bütün halinde, düşmana karşı sıradağlar gibi dimdik durmayı, şairin (Dünyaya veda ettik atıldık dolu dizgin/En son koşumuzdur bu asırlarca bilinsin) mısralarıyla ardına bakmadan şehadete yürümeyi ifade etti" diye konuştu.

Düşmanına bile dost eli uzatan barışın kenti

Esasen Anadolu topraklarının, Mevlanaların, Hacı Bektaşların, Yunusların sevgiye dayalı öğretileriyle yoğrulduğunu vurgulayan Atalık, Hacı Bektaş Veli"nin "Düşmanının bile insan olduğunu unutma" sözünün, Mevlana"nın "Kim olursan ol gel" çağrısının, bu kültürün ifadeleri olduğunu dile getirdi.

Düşmanına bile insanca muamele etmeyi emreden bu kültürün, farklı kimlikleri engin bir hoşgörü ortamında bir arada yaşatabilmenin, barışın, kardeşliğin yeryüzünde bayraktarı olduğunu anlatan Atalık, şunları kaydetti:

"Savaş sona erdi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk dün savaştığımız halklara şöyle seslendi; (Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.) Bundan sonra Çanakkale, düşmanına bile dost eli uzatan barışın kenti oldu.

Çanakkale ruhu, seferde ya şehit ya gazi olmanın, hazarda (barış) ise farklılıkları bir zenginlik olarak algılayıp bir arada yaşayabilmenin, barışın, kardeşliğin ifadesi oldu. Bundan sonraki kalkınma ve çağdaş uygarlık düzeyini aşma davamızda Çanakkale ruhu bizlere ışık tutacaktır.

Unutmayalım ki, Yunus"un deyimiyle; (Dağlar nice yüksek ise, yol onun üstünden geçer.)"
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
FOTO GALERİ
DÜNDEN KALANLAR
DOLAR
2,6475
EURO
2,8815
ALTIN
101,137
IMKB
80.549
Gazete Başlıkları