Ankara 15/29 °C
İstanbul 18/29 °C
İzmir 15/29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu Yönetimi Mezunları ve KPSS
KPSS, Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır.
12 Ocak 2008 Cumartesi 19:03

KPSS, Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Bu sınav, “Genel Yetenek”, “Genel Kültür”, “Yabancı Dil”, “Eğitim Bilimleri”, “Hukuk”, “İktisat”, “İşletme”, “Maliye”, “Muhasebe”, “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler”i, “Ekonometri”, “İstatistik”, “Kamu Yönetimi” ve “Uluslararası İlişkiler” sınavlarından oluşmaktadır. Müracaat edeceğiniz alana göre bu sınavlardan bir kısmına girmeniz gerekmektedir. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları ise herkesin girmesi gereken sınav alanlarıdır.

 

KPSS sınavı bugüne kadar her yıl Temmuz ayının ilk hafta sonu yapılmıştır. ÖSYM tarafından yapılan sınavın  başvuruları ise Mayıs ayı içinde olmaktadır. Sınava 4 yıllık lisans mezunu olan ya da mezun olma durumunda olanlar başvurabilmektedir.

Konuyu somutlaştırma açısından; 2002 yılı KPSS Sınav Kılavuzunu kaynak alarak İçişleri Bakanlığı"nca açılacak Kaymakamlık sınavlarına başvurabilme hakkını edinebilmek için ön eleme niteliğindeki KPSS sınav alanlarından girilmesi gerekenler ve puan hesaplamasında kullanılan test ağırlıklarının neler olduğuna göz atmakta fayda vardır:

KPSSP37

Test AlanlarıAğırlıklar
Genel Yetenek 0,1
Genel Kültür   0,1
Hukuk  0,1
İktisat  0,2
Kamu Yönetimi 0,4
Maliye  0,1

Görüldüğü gibi, Kaymakam Adaylığına giden yolda ilk olarak gireceğiniz bir nevi ön eleme sınavı olan KPSS" de altı alan sınavından oluşan bir test bütününde başarılı olmanız gerekiyor. Dikkat edilirse bu test bütünü içinde en yüksek test ağırlığı olan (0.4) sınav KPSS Kamu Yönetimi sınavıdır.

KPSS Kamu Yönetimi Sınavının İçeriği Nasıldır?

KonularAğırlık (%)

Siyaset Bilimi 

15

Anayasa  

15

Hukuk 

10

Yönetim Bilimleri

15

İdare Hukuku

15

Kentleşme ve Çevre Sorunları 

15

Sosyoloji

5

Türk Siyasi Hayatı

10

Bu test bütününden alacağınız sonuç sizlere KPSS Puan37 kodu ile bildirilecek siz de eğer bu puanınız yeterli ise İçişleri Bakanlığı"nın açacağı “Kaymakam Adaylığı Sınavı”na başvurabileceksiniz. En son yapılan kaymakamlık sınavına yukarıda ifade edilen test bütününden 70 ve üzeri alanlara başvurma hakkı tanınmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
FOTO GALERİ
DÜNDEN KALANLAR
DOLAR
2,5965
EURO
2,8585
ALTIN
100,650
IMKB
80.549
Gazete Başlıkları